tiistai 2. kesäkuuta 2009

Toronto 1998 - 7


19.6.1998 perjantai



Aamupäivällä suuntasin hotellin läheltä menevään bussiin, joka vei minut Scarboroughn metroasemalle. Seikkailu keskustaan saattoi alkaa. Downtowniin oli matkaa vähän reilu 30 kilometriä, joten ei ollut ihan pieni huviajelu kyseessä. Pari vaihtoa piti tehdä asemilla, ennen kuin pääsin perille.



Seikkailua metroasemilla

 



 



Vihdoin keskustassa

 



Kun ensi kertaa olin kävellen kaupungilla, oikein vasta tajusin, miten valtavasta paikasta on kyse. Parin korttelin kävely vei aikaa suunnattomasti ja kartalla lyhyeltä näyttävä kadunpätkä saattoi todellisuudessa olla kilometrien pituinen.


CN Tower alhaalta ylös

 



 



Tavallaan ihastelin, tavallaan kauhistelin tuota jättimäistä kaupunkia ja kaikkea suurta sen sisällä.

 



Torontossa oli meneillään myös kaupunki-jazz-tapahtuma. Odotellessani ystäväni työpäivän päättymistä jäin hetkeksi lepäämään puistoon ja kuuntelemaan Ed Bakerin ja hänen bändinsä musisointia. Voin siis sanoa olleeni suorassa Kanadalaisessa Radio One (CBC) radiolähetyksessä, puistokonsertissa, Torontossa.

 



 



Ravintolalaiva Ontariojärven rannassa

 



SkyDome eli nykyinen Rogers Centre

 



 



Ihana ostoskeskus Queen’s Queuen varrella

 



”Vetskaribussillinen” sakkia saapui illalla hotellin vieraaksi

 



 


jatkuu...

Ei kommentteja:

Lähetä kommentti